27 Listopad 2019

Olej Twardy - poznaj Newcolours :)  co warto wiedzieć o olejach do drewna i jak je prawidłowo nanosić?

Wszyscy chcemy chronić naszą planetę. Być EKO, to modne słowo, dlatego coraz częściej spotyka się meble w całości lub częściowo wykończone w naturalny sposób. Warto je zabezpieczyć przed wilgocią oraz drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Są różne metody zabezpieczania mebli z drewna, np.: lakierowanie lub olejowanie. Lakierowanie jest bardziej trwałe i stanowi zabezpieczenie na lata, ale nie jest EKO, natomiast olejowanie trzeba powtarzać minimum raz w roku, ale dobrze wykonane pięknie podkreśli usłojenie drewna, a meble będą wyglądać bardziej naturalnie.

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours _ 1.jpg

Olej Twardy Newcolours - Warto wiedzieć, że profesjonalne, nowoczesne oleje do drewna są komponowane z naturalnych olejów (lniany, tungowy) i często zawierają dodatki syntetycznych żywic i rozpuszczalników. To te dodatki odpowiadają za takie parametry olejów, jak czas schnięcia, lepkość i odporność powłoki. Bez nich, sam olej byłby bardzo mało odporny na brud, szybko by się degradował, nie chroniłby drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi, a każdy rozlany płyn zostawiałby trwały ślad. Dlatego szukając dobrego oleju do mebli czy podłóg warto sięgnąć po profesjonalne produkty.

Za produkty o wysokiej jakości nie trzeba przepłacać. Olej Twardy Newcolours tworzy barierę odporną na zarysowania, temperaturę oraz płyny stosowane w gospodarstwie domowym. Posiada neutralny zapach i jest przystosowany do łatwej aplikacji pędzlem. Posiada Certyfikat Zgodności z normą PN-EN-71:3, nadaje się więc na zabawki i meble dla dzieci.

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours 2.jpg

Czym malować?
Olej można nakładać pędzlem do olejów, wałkiem lub tamponem. Meble drewniane można malować tylko na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Z pośpiechu lub niewiedzy często pomijacie ten etap. Ma to bezpośredni wpływ na efekt końcowy. 

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours 3.jpg

Sposób stosowania:

- W przypadku zastosowania oleju na egzotyczne gatunki drewna, przetestuj wyrób w celu ustalenia jego przydatności pod kątem kompatybilności względem danego gatunku drewna.

- Powierzchnie drewniane przeznaczone do pokrywania olejem powinny być suche, odpowiednio wyszlifowane i odpylone, bez śladu wosku, lakieru, czy środków pielęgnujących. Szlifowanie powierzchni drewna wykonaj ręcznie lub przy pomocy szlifierki. Produkt nakładaj wyłącznie na surowe drewno. Przed użyciem produkt należy bardzo dobrze wymieszać. Wyrobu nie należy rozcieńczać. Zawsze dokonaj wybarwienia próbnego celem stwierdzenia zgodności odcienia z oczekiwaniami. Olej nanoś pędzlem płaskim, tkaniną, gąbka, lub wałkiem.

Zalecana ilość warstw: 2 – 3

Krok po kroku:
- Surowe drewno lekko zmatuj papierem ściernym w celu zwiększenia przyczepności produktu do podłoża. Twarde drewno (np. dąb) papierem ściernym o gradacji 100-120, miękkie drewno (np. sosna) papierem ściernym o gradacji 150.

- Na tak przygotowaną powierzchnię nałóż pierwszą warstwę oleju i pozostaw na ok. 15 minut, aż drewno wchłonie olej. Po upływie tego czasu nadmiar oleju zetrzyj do sucha czystą szmatką wykonując okrężne ruchy. Pozostaw do wyschnięcia na ok. 4 h. Następnie znowu lekko zmatów drewno, teraz papierem ściernym o gradacji 240 w celu wygładzenia powierzchni i dokładnie oczyść z pyłu. Dużym błędem popełnianym przy przygotowaniu powierzchni malowanego drewna jest pomijanie szlifowania międzywarstwowego. Ma ono na celu wyrównanie podniesionych włókien drewna oraz zwiększa przyczepność następnej warstwy wyrobu.

- Nałóż drugą, cienką warstwę i ponownie pozostaw na ok. 15 minut. Po upływie tego czasu nadmiar oleju zetrzyj do sucha czystą szmatką wykonując okrężne ruchy. Po upływie min. 4h, sprawdź, czy warstwa oleju na drewnie jest odpowiednia - na wyschnięta powierzchnię kapnij odrobinę wody. Jeżeli kropelki wody tworzą na powierzchni kuleczki, drewno jest wystarczająco nasączone olejem. Jeżeli woda się wchłonie lub krople rozleją się płasko należy nałożyć kolejną warstwę.

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours 4.jpg

- Dla uzyskania jedwabnej w dotyku  powłoki, powierzchnię można wypolerować bawełnianą szmatką (nie mechacąca się), lub maszyną polerską.

- Bardzo duży wpływ na końcowy efekt mają warunki w jakich malujemy powierzchnię. Temperatura otoczenia nie może być zbyt niska lub za wysoka, nieodpowiednia wilgotność w pomieszczeniu lub kurz mogą spowodować, że nie osiągniemy zamierzonego efektu.

- Olej stanowi warstwę nawierzchniową i nie wymaga dodatkowego wykończenia. Olejowane powierzchnie czyść delikatnie przecierając wilgotną szmatką.

- Całkowite utwardzenie produktu na pomalowanej nawierzchni następuje do 7 dni. Przed upływem czasu pełnego utwardzenia oleje kolorowe mogą brudzić.

- Meble zabezpieczane olejem, a zwłaszcza powierzchnie narażone na dużą eksploatację, należy olejować co najmniej raz w roku (zmatowić powierzchnię papierem ściernym i zaaplikować olej - instrukcja jw.).

- Jeżeli nie ma dostępnych innych środków takich, jak aceton, benzyna ekstrakcyjna to można narzędzia czyścić za pomocą bardzo ciepłej wody z detergentem.

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours 5.jpg

Wydajność: ok. 35 m² z 1L przy jednokrotnym nanoszeniu (w zależności od przygotowania podłoża i rodzaju drewna).

Opakowania: 200 ml i 900 ml

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours 6.jpg

Oleje i Farby do mebli można kupić tutaj: SKLEP.

Na blogu znajdziecie też inne metamorfozy z naszych realizacji:
- Przyjazna farba do mebli - poznaj Newcolours :) Czym malować meble drewniane, a czym z MDF-u? Zobacz


A jeśli sami macie chęć coś odmalować, czekamy na „Wasze Realizacje” – wpadajcie na bloga, albo obserwujcie nas na Facebooku lub Instagramie, będziemy na bieżąco. Do zobaczenia :)

Farby do mebli, farby do samodzielnej metamorfozy, farby do drewna :)
#farbadomebli #farbydomebli #farbadodrewna #farbydodrewna #metamorfoza #farbydoceramiki


Zobacz również

Jak malować? Krok po kroku

27 Wrzesień 2019

Jak malować? Krok po kroku

Farby na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej wodnej o bardzo dobrej przyczepności prawie do każdej powierzchni. Trwałe, bardzo dobrze kryjące i łatwe w użyciu.

Czytaj więcej

Różowy na specjalne zamówienie

25 Październik 2017

Różowy na specjalne zamówienie

Kolor różowy jest najładniejszy na świecie. Wiedzą to wszystkie mamy małych księżniczek. Jest taki czas gdy wszystko musi być w tym kolorze i żadne tłumaczenia/prośby nie pomagają. Jeśli stoisz przed podobnym problemem – mamy dobrą wiadomość: teraz wszystko naprawdę może być różowe.

Czytaj więcej

Miodowy Miesiąc :)

28 Czerwiec 2019

Miodowy Miesiąc :)

Sposób na jeden z najbardziej wyrazistych trendów. Bądź Trendy :)

Czytaj więcej

05 Wrzesień 2018
Zrób to sam...a :) - czerwona półeczka

11 Maj 2019
Jak pomalować stare meble? Sosnowy stół w paski

25 Lipiec 2019
Drugie życie pewnego stolika ;)

19 Marzec 2018
Krzesła na zielono

01 Luty 2018
Ratujemy zniszczoną latarenkę

14 Grudzień 2018
Najprostsza choinka DIY

14 Maj 2018
Farba do płyt meblowych

03 Grudzień 2018
Trzy kolory: na zegar z PRLu - metamorfoza

01 Wrzesień 2017
Nowe życie pewnego sosnowego stoliczka

27 Październik 2018
Jak pomalować biurko? „przepis” krok po kroku

18 Lipiec 2018
Komoda rocznik 83 - w stylu całkiem nieformalnym :)

29 Listopad 2017
Odnawianie starych mebli, Totalna metamorfoza

18 Kwiecień 2018
Kwiatki, bratki i stokrotki - ciąg dalszy balkonowych zmian

03 Listopad 2017
Komoda PRL

28 Marzec 2018
Małe co nieco czyli sosnowe podnóżki

16 Listopad 2018
Uczymy się mieszać kolory :) „przepis” krok po kroku

14 Listopad 2017
Jasne kolory na balkon

03 Styczeń 2018
Bejcowanie mebli sosnowych, zmiana koloru na Lazurowy Ocean

23 Sierpień 2019
Z farbami Newcolours łatwo i przyjemnie odnowisz swoje wnętrza!

08 Styczeń 2019
Trochę energii :)

13 Marzec 2019
Wiosna - Ach To Ty! ... w Turkusowym odcieniu :)

26 Luty 2019
Stare krzesła - nowe kolory

28 Sierpień 2017
Sposób na każdą sosnę

21 Luty 2018
Mebel z duszą

19 Styczeń 2018
Malinowa komoda

29 Maj 2018
Coś z niczego

27 Kwiecień 2018
Niezwykła metamorfoza domku letniskowego!

05 Kwiecień 2018
Wiosna, wiosna - czyli zaczynamy metamorfozy na balkonach!

28 Luty 2018
Metalowa maszkara - czyli MAJSTERKI w akcji!

19 Kwiecień 2019
Wielka Majówka w odlotowym Seledynowym kolorze i Waniliowym Cappuccino

28 Październik 2019
Przyjazna farba do mebli - poznaj Newcolours :) Czym malować meble drewniane, a czym z MDF-u?

18 Wrzesień 2017
Dębowy zegar Greenery

26 Czerwiec 2018
Meble biurowe? Malujemy!