baner na www_the best 2022- ukraina .jpg


03 Styczeń 2022

Olej Twardy Newcolours - do surowego drewna, do mebli, paneli naściennych i wyrobów drewnopochodnych

Są różne metody zabezpieczania mebli z drewna, np.: lakierowanie lub olejowanie. Lakierowanie jest bardziej trwałe i stanowi zabezpieczenie na lata, ale nie jest EKO, natomiast olejowanie trzeba powtarzać minimum raz w roku, ale dobrze wykonane pięknie podkreśli usłojenie drewna, a meble będą wyglądać bardziej naturalnie.

Olej zawsze wyciągnie naturalne walory drewna i je podkreśli – naturalny kolor stanie się bardziej intensywny, wzmocni się jego rysunek.

Drewno dębu jest drewnem twardzielowym o stosunkowo wąskim, żółtawobiałym „bielu” oraz ciemniejszej „twardzieli” o jasnobrązowej lub ciemnobrązowej barwie, często z odcieniem różowym, zielonym, czy szarym. „Biel” wykazuje stosunkowo dużą nasycalność na barwienie, „twardziel” jest nienasycalna.

Sosna posiada szeroki, jasnożółty „biel” i intensywnie brązowo-żółto czerwonawą „twardziel” (im ciemniejsza tym drewno bardziej trwałe i wytrzymałe). Słoje są wyraźne, drewno bardzo lekkie i miękkie, średnio trwałe.

Wcześniej olejowaną powierzchnię można zeszlifować i położyć inny olej. Jednak w związku z charakterystyką drewna nigdy nie będzie ono zbyt intensywnie nasycone kolorem – zwłaszcza jeśli chodzi o olej. Do głębszej penetracji wgłąb drewna można użyć Bejcy Newcolours o danym kolorze i zabezpieczyć olejem również w wybranym kolorze. Oleje można ze sobą dowolnie mieszać.

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours _ 1.jpg

Olej Twardy Newcolours - Warto wiedzieć, że profesjonalne, nowoczesne oleje do drewna są komponowane z naturalnych olejów (lniany, tungowy) i często zawierają dodatki syntetycznych żywic i rozpuszczalników. To te dodatki odpowiadają za takie parametry olejów, jak czas schnięcia, lepkość i odporność powłoki. Bez nich, sam olej byłby bardzo mało odporny na brud, szybko by się degradował, nie chroniłby drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi, a każdy rozlany płyn zostawiałby trwały ślad. Dlatego szukając dobrego oleju do mebli czy podłóg warto sięgnąć po profesjonalne produkty.

Olej Twardy Newcolours do surowego drewna - tworzy barierę odporną na zarysowania, temperaturę oraz płyny stosowane w gospodarstwie domowym. Posiada neutralny zapach i jest przystosowany do łatwej aplikacji pędzlem. Posiada Certyfikat Zgodności z normą PN-EN-71:3, nadaje się więc na zabawki i meble dla dzieci.

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours 2.jpg

Czym malować?
Olej można nakładać pędzlem do olejów, wałkiem lub tamponem. Meble drewniane można malować tylko na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Z pośpiechu lub niewiedzy często pomijacie ten etap. Ma to bezpośredni wpływ na efekt końcowy. 

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours 3.jpg

Sposób stosowania:

- W przypadku zastosowania oleju na egzotyczne gatunki drewna, przetestuj wyrób w celu ustalenia jego przydatności pod kątem kompatybilności względem danego gatunku drewna.

- Powierzchnie drewniane przeznaczone do pokrywania olejem powinny być suche, odpowiednio wyszlifowane i odpylone, bez śladu wosku, lakieru, czy środków pielęgnujących. Szlifowanie powierzchni drewna wykonaj ręcznie lub przy pomocy szlifierki. Produkt nakładaj wyłącznie na surowe drewno. Przed użyciem produkt należy bardzo dobrze wymieszać patykiem minimum przez 1 minutę. Wyrobu nie należy rozcieńczać. Zawsze dokonaj wybarwienia próbnego celem stwierdzenia zgodności odcienia z oczekiwaniami. Olej nanoś pędzlem płaskim, tkaniną, gąbka, lub wałkiem.

Zalecana ilość warstw: conajmniej 3


Krok po kroku, jak malować:
- Surowe drewno zmatuj wzdłuż słojów papierem ściernym w celu zwiększenia przyczepności produktu do podłoża. Twarde drewno (np. dąb) papierem ściernym o gradacji 100-120, miękkie drewno (np. sosna) papierem ściernym o gradacji 150. Odpyl.

- Na tak przygotowaną powierzchnię nałóż pierwszą warstwę oleju i pozostaw na ok. 15 minut, aż drewno wchłonie olej. Po upływie tego czasu nadmiar oleju zetrzyj do sucha czystą szmatką wykonując okrężne ruchy. Pozostaw do wyschnięcia na ok. 4 h. Następnie znowu lekko zmatów drewno, teraz papierem ściernym o gradacji 240 w celu wygładzenia powierzchni i dokładnie oczyść z pyłu. Dużym błędem popełnianym przy przygotowaniu powierzchni malowanego drewna jest pomijanie szlifowania międzywarstwowego. Ma ono na celu wyrównanie podniesionych włókien drewna oraz zwiększa przyczepność następnej warstwy wyrobu.

- Nałóż drugą, cienką warstwę i ponownie pozostaw na ok. 15 minut. Po upływie tego czasu nadmiar oleju zetrzyj do sucha czystą szmatką wykonując okrężne ruchy. Po upływie min. 4h, sprawdź, czy warstwa oleju na drewnie jest odpowiednia - na wyschnięta powierzchnię kapnij odrobinę wody. Jeżeli kropelki wody tworzą na powierzchni kuleczki, drewno jest wystarczająco nasączone olejem. Jeżeli woda się wchłonie lub krople rozleją się płasko należy nałożyć kolejną warstwę.

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours 4.jpg

- Dla uzyskania jedwabnej w dotyku  powłoki, powierzchnię można wypolerować bawełnianą szmatką (nie mechacąca się), lub maszyną polerską.

- Bardzo duży wpływ na końcowy efekt mają warunki w jakich malujemy powierzchnię. Temperatura otoczenia nie może być zbyt niska lub za wysoka, nieodpowiednia wilgotność w pomieszczeniu lub kurz mogą spowodować, że nie osiągniemy zamierzonego efektu.

- Olej bezbarwny, czy kolorowy jest produktem transparentnym

- Olej stanowi warstwę nawierzchniową i nie wymaga dodatkowego wykończenia.

- Całkowite utwardzenie produktu na pomalowanej nawierzchni następuje do 7 dni. Przed upływem czasu pełnego utwardzenia oleje kolorowe mogą brudzić.

- Olejowane powierzchnie czyść delikatnie przecierając wilgotną szmatką. Trudne zabrudzenia ciepłą wodą z płynem do naczyń lub płynem do szyb. Meble olejowane wycieraj w miarę możliwości od razu po zabrudzeniu, czy rozlaniu płynów.

- Meble zabezpieczane olejem, a zwłaszcza powierzchnie narażone na dużą eksploatację, należy odnawiać co najmniej raz w roku (zmatowić powierzchnię papierem ściernym i zaaplikować olej - instrukcja jw. - 1 warstwa).

Mycie narzędzi: Jeżeli nie ma dostępnych innych środków takich, jak aceton, benzyna ekstrakcyjna to można narzędzia czyścić za pomocą bardzo ciepłej wody z detergentem.

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours 5.jpg

Wydajność: ok. 35 m² z 1L przy jednokrotnym nanoszeniu (w zależności od przygotowania podłoża i rodzaju drewna).

Opakowania: 200 ml i 900 ml

czym_malowac__olej__blog_newcolours_6.jpg

Oleje i Farby do mebli można kupić tutaj: https://sklep.newcolours.pl/

Na blogu znajdziecie też inne metamorfozy z naszych realizacji:
- Przyjazna farba do mebli - poznaj Newcolours :) Czym malować meble drewniane, a czym z MDF-u? Zobacz


A jeśli sami macie chęć coś odmalować, czekamy na „Wasze Realizacje” – wpadajcie na bloga, albo obserwujcie nas na Facebooku lub Instagramie, będziemy na bieżąco. Do zobaczenia :)

Farby do mebli, farby do samodzielnej metamorfozy, farby do drewna :)
#olejdomebli #olejdodrewna #olejowanie #olejlniany #olejosmo # olejdomeblikolory #farbadomebli #farbydomebli #farbadodrewna #farbydodrewna #metamorfoza #farbydoceramiki


Zobacz również

Najprostsza choinka DIY

14 Grudzień 2018

Najprostsza choinka DIY

W tym roku zamiast ubierać choinkę malujemy ją! Podajemy przepis na najprostszą na świecie choinkę DIY (w trzech wersjach kolorystycznych do wyboru).

Czytaj więcej

Miodowy Miesiąc :)

28 Czerwiec 2019

Miodowy Miesiąc :)

Sposób na jeden z najbardziej wyrazistych trendów. Bądź Trendy :)

Czytaj więcej

Sposób na każdą sosnę

28 Sierpień 2017

Sposób na każdą sosnę

Sosna to drewno, które „szlachetnie się starzeje” a tak naprawdę żółknie. Powiedzmy sobie szczerze – pożółkłe meble nie prezentują się najlepiej. Jeśli masz takie meble i czujesz, że to już czas by je wymienić na nowsze modele, poczekaj, możesz dać im jeszcze szansę. Zobacz jak przebiegała metamorfoza naszych krzeseł.

Czytaj więcej

27 Wrzesień 2019
Jak malować? Krok po kroku

21 Luty 2018
Mebel z duszą

18 Wrzesień 2017
Dębowy zegar Greenery

13 Marzec 2019
Wiosna - Ach To Ty! ... w Turkusowym odcieniu :)

14 Maj 2018
Farba do płyt meblowych

02 Styczeń 2022
Bejca Newcolours, pod oleje i lakiery

03 Styczeń 2022
Bloker Newcolours, farba podkładowa

03 Styczeń 2022
Farba Newcolours - akrylowa wodna do mebli o matowym wykończeniu, do wnętrz

29 Listopad 2017
Odnawianie starych mebli, Totalna metamorfoza

25 Październik 2017
Różowy na specjalne zamówienie

08 Marzec 2021
Hydrochron - IMPREGNAT DEKORACYJNY, PENETRUJĄCY do drewna, produkt na zewnątrz

26 Czerwiec 2018
Meble biurowe? Malujemy!

28 Luty 2018
Metalowa maszkara - czyli MAJSTERKI w akcji!

05 Kwiecień 2018
Wiosna, wiosna - czyli zaczynamy metamorfozy na balkonach!

03 Styczeń 2017
Trzy kolory: na zegar z PRLu - metamorfoza

18 Kwiecień 2018
Kwiatki, bratki i stokrotki - ciąg dalszy balkonowych zmian

26 Luty 2019
Stare krzesła - nowe kolory

28 Marzec 2018
Małe co nieco czyli sosnowe podnóżki

16 Listopad 2018
Uczymy się mieszać kolory :) „przepis” krok po kroku

08 Styczeń 2019
Trochę energii :)

03 Listopad 2017
Komoda PRL

19 Styczeń 2018
Malinowa komoda

02 Marzec 2021
Hydrolak - SUPER TRWAŁY, do drewna na zewnątrz

03 Styczeń 2022
Lakiery Newcolours, do wnętrz

05 Wrzesień 2018
Zrób to sam...a :) - czerwona półeczka

23 Sierpień 2019
Z farbami Newcolours łatwo i przyjemnie odnowisz swoje wnętrza!

27 Październik 2018
Jak pomalować biurko? „przepis” krok po kroku

19 Kwiecień 2019
Wielka Majówka w odlotowym Seledynowym kolorze i Waniliowym Cappuccino

27 Kwiecień 2018
Niezwykła metamorfoza domku letniskowego!

29 Maj 2018
Coś z niczego

03 Styczeń 2018
Bejcowanie mebli sosnowych, zmiana koloru na Lazurowy Ocean

14 Listopad 2017
Jasne kolory na balkon

01 Luty 2018
Ratujemy zniszczoną latarenkę

19 Marzec 2018
Krzesła na zielono

18 Lipiec 2018
Komoda rocznik 83 - w stylu całkiem nieformalnym :)

01 Wrzesień 2017
Nowe życie pewnego sosnowego stoliczka

25 Lipiec 2019
Drugie życie pewnego stolika ;)

11 Maj 2019
Jak pomalować stare meble? Sosnowy stół w paski