baner na www_the best 2022- ukraina .jpg


03 Styczeń 2022

Olej Twardy Newcolours - do surowego drewna, do mebli, paneli naściennych i wyrobów drewnopochodnych

Są różne metody zabezpieczania mebli z drewna, np.: lakierowanie lub olejowanie. Lakierowanie jest bardziej trwałe i stanowi zabezpieczenie na lata, ale nie jest EKO, natomiast olejowanie trzeba powtarzać minimum raz w roku, ale dobrze wykonane pięknie podkreśli usłojenie drewna, a meble będą wyglądać bardziej naturalnie.

Olej zawsze wyciągnie naturalne walory drewna i je podkreśli – naturalny kolor stanie się bardziej intensywny, wzmocni się jego rysunek.

Drewno dębu jest drewnem twardzielowym o stosunkowo wąskim, żółtawobiałym „bielu” oraz ciemniejszej „twardzieli” o jasnobrązowej lub ciemnobrązowej barwie, często z odcieniem różowym, zielonym, czy szarym. „Biel” wykazuje stosunkowo dużą nasycalność na barwienie, „twardziel” jest nienasycalna.

Sosna posiada szeroki, jasnożółty „biel” i intensywnie brązowo-żółto czerwonawą „twardziel” (im ciemniejsza tym drewno bardziej trwałe i wytrzymałe). Słoje są wyraźne, drewno bardzo lekkie i miękkie, średnio trwałe.

Wcześniej olejowaną powierzchnię można zeszlifować i położyć inny olej. Jednak w związku z charakterystyką drewna nigdy nie będzie ono zbyt intensywnie nasycone kolorem – zwłaszcza jeśli chodzi o olej. Do głębszej penetracji wgłąb drewna można użyć Bejcy Newcolours o danym kolorze i zabezpieczyć olejem również w wybranym kolorze. Oleje można ze sobą dowolnie mieszać.

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours _ 1.jpg

Olej Twardy Newcolours - Warto wiedzieć, że profesjonalne, nowoczesne oleje do drewna są komponowane z naturalnych olejów (lniany, tungowy) i często zawierają dodatki syntetycznych żywic i rozpuszczalników. To te dodatki odpowiadają za takie parametry olejów, jak czas schnięcia, lepkość i odporność powłoki. Bez nich, sam olej byłby bardzo mało odporny na brud, szybko by się degradował, nie chroniłby drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi, a każdy rozlany płyn zostawiałby trwały ślad. Dlatego szukając dobrego oleju do mebli czy podłóg warto sięgnąć po profesjonalne produkty.

Olej Twardy Newcolours do surowego drewna - tworzy barierę odporną na zarysowania, temperaturę oraz płyny stosowane w gospodarstwie domowym. Posiada neutralny zapach i jest przystosowany do łatwej aplikacji pędzlem. Posiada Certyfikat Zgodności z normą PN-EN-71:3, nadaje się więc na zabawki i meble dla dzieci.

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours 2.jpg

Czym malować?
Olej można nakładać pędzlem do olejów, wałkiem lub tamponem. Meble drewniane można malować tylko na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Z pośpiechu lub niewiedzy często pomijacie ten etap. Ma to bezpośredni wpływ na efekt końcowy. 

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours 3.jpg

Sposób stosowania:

- W przypadku zastosowania oleju na egzotyczne gatunki drewna, przetestuj wyrób w celu ustalenia jego przydatności pod kątem kompatybilności względem danego gatunku drewna.

- Powierzchnie drewniane przeznaczone do pokrywania olejem powinny być suche, odpowiednio wyszlifowane i odpylone, bez śladu wosku, lakieru, czy środków pielęgnujących. Szlifowanie powierzchni drewna wykonaj ręcznie lub przy pomocy szlifierki. Produkt nakładaj wyłącznie na surowe drewno. Przed użyciem produkt należy bardzo dobrze wymieszać patykiem minimum przez 1 minutę. Wyrobu nie należy rozcieńczać. Zawsze dokonaj wybarwienia próbnego celem stwierdzenia zgodności odcienia z oczekiwaniami. Olej nanoś pędzlem płaskim, tkaniną, gąbka, lub wałkiem.

Zalecana ilość warstw: conajmniej 3


Krok po kroku, jak malować:
- Surowe drewno zmatuj wzdłuż słojów papierem ściernym w celu zwiększenia przyczepności produktu do podłoża. Twarde drewno (np. dąb) papierem ściernym o gradacji 100-120, miękkie drewno (np. sosna) papierem ściernym o gradacji 150. Odpyl.

- Na tak przygotowaną powierzchnię nałóż pierwszą warstwę oleju i pozostaw na ok. 15 minut, aż drewno wchłonie olej. Po upływie tego czasu nadmiar oleju zetrzyj do sucha czystą szmatką wykonując okrężne ruchy. Pozostaw do wyschnięcia na ok. 4 h. Następnie znowu lekko zmatów drewno, teraz papierem ściernym o gradacji 240 w celu wygładzenia powierzchni i dokładnie oczyść z pyłu. Dużym błędem popełnianym przy przygotowaniu powierzchni malowanego drewna jest pomijanie szlifowania międzywarstwowego. Ma ono na celu wyrównanie podniesionych włókien drewna oraz zwiększa przyczepność następnej warstwy wyrobu.

- Nałóż drugą, cienką warstwę i ponownie pozostaw na ok. 15 minut. Po upływie tego czasu nadmiar oleju zetrzyj do sucha czystą szmatką wykonując okrężne ruchy. Po upływie min. 4h, sprawdź, czy warstwa oleju na drewnie jest odpowiednia - na wyschnięta powierzchnię kapnij odrobinę wody. Jeżeli kropelki wody tworzą na powierzchni kuleczki, drewno jest wystarczająco nasączone olejem. Jeżeli woda się wchłonie lub krople rozleją się płasko należy nałożyć kolejną warstwę.

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours 4.jpg

- Dla uzyskania jedwabnej w dotyku  powłoki, powierzchnię można wypolerować bawełnianą szmatką (nie mechacąca się), lub maszyną polerską.

- Bardzo duży wpływ na końcowy efekt mają warunki w jakich malujemy powierzchnię. Temperatura otoczenia nie może być zbyt niska lub za wysoka, nieodpowiednia wilgotność w pomieszczeniu lub kurz mogą spowodować, że nie osiągniemy zamierzonego efektu.

- Olej bezbarwny, czy kolorowy jest produktem transparentnym

- Olej stanowi warstwę nawierzchniową i nie wymaga dodatkowego wykończenia. Olejowane powierzchnie czyść delikatnie przecierając wilgotną szmatką.

- Całkowite utwardzenie produktu na pomalowanej nawierzchni następuje do 7 dni. Przed upływem czasu pełnego utwardzenia oleje kolorowe mogą brudzić.

- Meble zabezpieczane olejem, a zwłaszcza powierzchnie narażone na dużą eksploatację, należy olejować co najmniej raz w roku (zmatowić powierzchnię papierem ściernym i zaaplikować olej - instrukcja jw.).

- Jeżeli nie ma dostępnych innych środków takich, jak aceton, benzyna ekstrakcyjna to można narzędzia czyścić za pomocą bardzo ciepłej wody z detergentem.

2019_11_27_czym malowac - olej - Blog Newcolours 5.jpg

Wydajność: ok. 35 m² z 1L przy jednokrotnym nanoszeniu (w zależności od przygotowania podłoża i rodzaju drewna).

Opakowania: 200 ml i 900 ml

czym_malowac__olej__blog_newcolours_6.jpg

Oleje i Farby do mebli można kupić tutaj: https://sklep.newcolours.pl/

Na blogu znajdziecie też inne metamorfozy z naszych realizacji:
- Przyjazna farba do mebli - poznaj Newcolours :) Czym malować meble drewniane, a czym z MDF-u? Zobacz


A jeśli sami macie chęć coś odmalować, czekamy na „Wasze Realizacje” – wpadajcie na bloga, albo obserwujcie nas na Facebooku lub Instagramie, będziemy na bieżąco. Do zobaczenia :)

Farby do mebli, farby do samodzielnej metamorfozy, farby do drewna :)
#olejdomebli #olejdodrewna #olejowanie #olejlniany #olejosmo # olejdomeblikolory #farbadomebli #farbydomebli #farbadodrewna #farbydodrewna #metamorfoza #farbydoceramiki


Zobacz również

Wiosna, wiosna - czyli zaczynamy metamorfozy na balkonach!

05 Kwiecień 2018

Wiosna, wiosna - czyli zaczynamy metamorfozy na balkonach!

Pierwsze ciepełko! Czas w końcu odgruzować balkon po zimie i zamienić go w małą wiosenną oazę. Nie ma nic przyjemniejszego niż popołudniowa kawka w otoczeniu budzącej się do życia zieleni! A jeśli lubicie nowości i w tym roku myślicie o małej zmianie balkonowej aranżacji mamy na to pomysł. Pomalujcie doniczki, pergole, krzesełka (nowe lub stare) na wybrany kolor (może Bezchmurne Niebo), dokupcie kocyk, poduchy – i wasz nowy wiosenny raj gotowy. Zaczynamy od doniczek.

Czytaj więcej

Bejcowanie mebli sosnowych, zmiana koloru na Lazurowy Ocean

03 Styczeń 2018

Bejcowanie mebli sosnowych, zmiana koloru na Lazurowy Ocean

Kto powiedział, że kolory mebli muszą być nudne? Jeśli to co było hitem parę lat temu już nas nie cieszy nie bójmy się zmian. Tym bardziej, że efektowne zmiany z farbami Newcolours są bardzo proste. Dziś sosnowa nadstawka w nowej odsłonie.

Czytaj więcej

Sposób na każdą sosnę

28 Sierpień 2017

Sposób na każdą sosnę

Sosna to drewno, które „szlachetnie się starzeje” a tak naprawdę żółknie. Powiedzmy sobie szczerze – pożółkłe meble nie prezentują się najlepiej. Jeśli masz takie meble i czujesz, że to już czas by je wymienić na nowsze modele, poczekaj, możesz dać im jeszcze szansę. Zobacz jak przebiegała metamorfoza naszych krzeseł.

Czytaj więcej

14 Grudzień 2018
Najprostsza choinka DIY

23 Sierpień 2019
Z farbami Newcolours łatwo i przyjemnie odnowisz swoje wnętrza!

28 Luty 2018
Metalowa maszkara - czyli MAJSTERKI w akcji!

02 Styczeń 2022
Bejca Newcolours, pod oleje i lakiery

11 Maj 2019
Jak pomalować stare meble? Sosnowy stół w paski

08 Marzec 2021
Hydrochron - IMPREGNAT DEKORACYJNY, PENETRUJĄCY do drewna, produkt na zewnątrz

05 Wrzesień 2018
Zrób to sam...a :) - czerwona półeczka

19 Marzec 2018
Krzesła na zielono

03 Listopad 2017
Komoda PRL

27 Wrzesień 2019
Jak malować? Krok po kroku

14 Listopad 2017
Jasne kolory na balkon

27 Kwiecień 2018
Niezwykła metamorfoza domku letniskowego!

14 Maj 2018
Farba do płyt meblowych

26 Luty 2019
Stare krzesła - nowe kolory

01 Luty 2018
Ratujemy zniszczoną latarenkę

25 Październik 2017
Różowy na specjalne zamówienie

03 Styczeń 2022
Lakiery Newcolours, do wnętrz

03 Styczeń 2022
Farba Newcolours - akrylowa wodna do mebli o matowym wykończeniu, do wnętrz

29 Maj 2018
Coś z niczego

21 Luty 2018
Mebel z duszą

25 Lipiec 2019
Drugie życie pewnego stolika ;)

13 Marzec 2019
Wiosna - Ach To Ty! ... w Turkusowym odcieniu :)

18 Lipiec 2018
Komoda rocznik 83 - w stylu całkiem nieformalnym :)

26 Czerwiec 2018
Meble biurowe? Malujemy!

28 Czerwiec 2019
Miodowy Miesiąc :)

19 Kwiecień 2019
Wielka Majówka w odlotowym Seledynowym kolorze i Waniliowym Cappuccino

28 Marzec 2018
Małe co nieco czyli sosnowe podnóżki

08 Styczeń 2019
Trochę energii :)

18 Wrzesień 2017
Dębowy zegar Greenery

29 Listopad 2017
Odnawianie starych mebli, Totalna metamorfoza

27 Październik 2018
Jak pomalować biurko? „przepis” krok po kroku

18 Kwiecień 2018
Kwiatki, bratki i stokrotki - ciąg dalszy balkonowych zmian

19 Styczeń 2018
Malinowa komoda

03 Styczeń 2022
Bloker Newcolours, farba podkładowa

02 Marzec 2021
Hydrolak - SUPER TRWAŁY, do drewna na zewnątrz

01 Wrzesień 2017
Nowe życie pewnego sosnowego stoliczka

16 Listopad 2018
Uczymy się mieszać kolory :) „przepis” krok po kroku

03 Styczeń 2017
Trzy kolory: na zegar z PRLu - metamorfoza