03 Styczeń 2022
Olej Twardy Newcolours - do surowego drewna, do mebli, paneli naściennych i wyrobów drewnopochodnych
Są różne metody zabezpieczania mebli z drewna, np.: lakierowanie lub olejowanie. Lakierowanie jest bardziej trwałe i stanowi zabezpieczenie na lata, ale nie jest EKO, natomiast olejowanie trzeba powtarzać minimum raz w roku, ale dobrze wykonane pięknie podkreśli usłojenie drewna, a meble będą wyglądać bardziej naturalnie.
Olej zawsze wyciągnie naturalne walory drewna i je podkreśli – naturalny kolor stanie się bardziej intensywny, wzmocni się jego rysunek.
Drewno dębu jest drewnem twardzielowym o stosunkowo wąskim, żółtawobiałym „bielu” oraz ciemniejszej „twardzieli” o jasnobrązowej lub ciemnobrązowej barwie, często z odcieniem różowym, zielonym, czy szarym. „Biel” wykazuje stosunkowo dużą nasycalność na barwienie, „twardziel” jest nienasycalna.
Sosna posiada szeroki, jasnożółty „biel” i intensywnie brązowo-żółto czerwonawą „twardziel” (im ciemniejsza tym drewno bardziej trwałe i wytrzymałe). Słoje są wyraźne, drewno bardzo lekkie i miękkie, średnio trwałe.
Wcześniej olejowaną powierzchnię można zeszlifować i położyć inny olej. Jednak w związku z charakterystyką drewna nigdy nie będzie ono zbyt intensywnie nasycone kolorem – zwłaszcza jeśli chodzi o olej. Do głębszej penetracji wgłąb drewna można użyć Bejcy Newcolours o danym kolorze i zabezpieczyć olejem również w wybranym kolorze. Oleje można ze sobą dowolnie mieszać.
Olej Twardy Newcolours - Warto wiedzieć, że profesjonalne, nowoczesne oleje do drewna są komponowane z naturalnych olejów (lniany, tungowy) i często zawierają dodatki syntetycznych żywic i rozpuszczalników. To te dodatki odpowiadają za takie parametry olejów, jak czas schnięcia, lepkość i odporność powłoki. Bez nich, sam olej byłby bardzo mało odporny na brud, szybko by się degradował, nie chroniłby drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi, a każdy rozlany płyn zostawiałby trwały ślad. Dlatego szukając dobrego oleju do mebli czy podłóg warto sięgnąć po profesjonalne produkty.
Olej Twardy Newcolours do surowego drewna - tworzy barierę odporną na zarysowania, temperaturę oraz płyny stosowane w gospodarstwie domowym. Posiada neutralny zapach i jest przystosowany do łatwej aplikacji pędzlem. Posiada Certyfikat Zgodności z normą PN-EN-71:3, nadaje się więc na zabawki i meble dla dzieci.
Czym malować?
Olej można nakładać pędzlem do olejów, wałkiem lub tamponem. Meble drewniane można malować tylko na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Z pośpiechu lub niewiedzy często pomijacie ten etap. Ma to bezpośredni wpływ na efekt końcowy.
Sposób stosowania:
- W przypadku zastosowania oleju na egzotyczne gatunki drewna, przetestuj wyrób w celu ustalenia jego przydatności pod kątem kompatybilności względem danego gatunku drewna.
- Powierzchnie drewniane przeznaczone do pokrywania olejem powinny być suche, odpowiednio wyszlifowane i odpylone, bez śladu wosku, lakieru, czy środków pielęgnujących. Szlifowanie powierzchni drewna wykonaj ręcznie lub przy pomocy szlifierki. Produkt nakładaj wyłącznie na surowe drewno. Przed użyciem produkt należy bardzo dobrze wymieszać patykiem minimum przez 1 minutę. Wyrobu nie należy rozcieńczać. Zawsze dokonaj wybarwienia próbnego celem stwierdzenia zgodności odcienia z oczekiwaniami. Olej nanoś pędzlem płaskim, tkaniną, gąbka, lub wałkiem.
Zalecana ilość warstw: 2 – 3
Krok po kroku, jak malować:
- Surowe drewno zmatuj wzdłuż słojów papierem ściernym w celu zwiększenia przyczepności produktu do podłoża. Twarde drewno (np. dąb) papierem ściernym o gradacji 100-120, miękkie drewno (np. sosna) papierem ściernym o gradacji 150. Odpyl.
- Na tak przygotowaną powierzchnię nałóż pierwszą warstwę oleju i pozostaw na ok. 15 minut, aż drewno wchłonie olej. Po upływie tego czasu nadmiar oleju zetrzyj do sucha czystą szmatką wykonując okrężne ruchy. Pozostaw do wyschnięcia na ok. 4 h. Następnie znowu lekko zmatów drewno, teraz papierem ściernym o gradacji 240 w celu wygładzenia powierzchni i dokładnie oczyść z pyłu. Dużym błędem popełnianym przy przygotowaniu powierzchni malowanego drewna jest pomijanie szlifowania międzywarstwowego. Ma ono na celu wyrównanie podniesionych włókien drewna oraz zwiększa przyczepność następnej warstwy wyrobu.
- Nałóż drugą, cienką warstwę i ponownie pozostaw na ok. 15 minut. Po upływie tego czasu nadmiar oleju zetrzyj do sucha czystą szmatką wykonując okrężne ruchy. Po upływie min. 4h, sprawdź, czy warstwa oleju na drewnie jest odpowiednia - na wyschnięta powierzchnię kapnij odrobinę wody. Jeżeli kropelki wody tworzą na powierzchni kuleczki, drewno jest wystarczająco nasączone olejem. Jeżeli woda się wchłonie lub krople rozleją się płasko należy nałożyć kolejną warstwę.
- Dla uzyskania jedwabnej w dotyku powłoki, powierzchnię można wypolerować bawełnianą szmatką (nie mechacąca się), lub maszyną polerską.
- Bardzo duży wpływ na końcowy efekt mają warunki w jakich malujemy powierzchnię. Temperatura otoczenia nie może być zbyt niska lub za wysoka, nieodpowiednia wilgotność w pomieszczeniu lub kurz mogą spowodować, że nie osiągniemy zamierzonego efektu.
- Olej bezbarwny, czy kolorowy jest produktem transparentnym
- Olej stanowi warstwę nawierzchniową i nie wymaga dodatkowego wykończenia. Olejowane powierzchnie czyść delikatnie przecierając wilgotną szmatką.
- Całkowite utwardzenie produktu na pomalowanej nawierzchni następuje do 7 dni. Przed upływem czasu pełnego utwardzenia oleje kolorowe mogą brudzić.
- Meble zabezpieczane olejem, a zwłaszcza powierzchnie narażone na dużą eksploatację, należy olejować co najmniej raz w roku (zmatowić powierzchnię papierem ściernym i zaaplikować olej - instrukcja jw.).
- Jeżeli nie ma dostępnych innych środków takich, jak aceton, benzyna ekstrakcyjna to można narzędzia czyścić za pomocą bardzo ciepłej wody z detergentem.
Wydajność: ok. 35 m² z 1L przy jednokrotnym nanoszeniu (w zależności od przygotowania podłoża i rodzaju drewna).
Opakowania: 200 ml i 900 ml
Oleje i Farby do mebli można kupić tutaj: https://sklep.newcolours.pl/
Na blogu znajdziecie też inne metamorfozy z naszych realizacji:
- Przyjazna farba do mebli - poznaj Newcolours :) Czym malować meble drewniane, a czym z MDF-u? Zobacz
A jeśli sami macie chęć coś odmalować, czekamy na „Wasze Realizacje” – wpadajcie na bloga, albo obserwujcie nas na Facebooku lub Instagramie, będziemy na bieżąco. Do zobaczenia :)
Farby do mebli, farby do samodzielnej metamorfozy, farby do drewna :)
#olejdomebli #olejdodrewna #olejowanie #olejlniany #olejosmo # olejdomeblikolory #farbadomebli #farbydomebli #farbadodrewna #farbydodrewna #metamorfoza #farbydoceramiki
Zobacz również
27 Wrzesień 2019
Jak malować? Krok po kroku
Farby na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej wodnej o bardzo dobrej przyczepności prawie do każdej powierzchni. Trwałe, bardzo dobrze kryjące i łatwe w użyciu.
11 Maj 2019
Jak pomalować stare meble? Sosnowy stół w paski
Nie musisz znać się na renowacji mebli. Farbą akrylową Newcolours łatwo i niedrogo odnowisz każdy mebel. Oto sposób na przemianę starego, porysowanego sosnowego stołu w elegancki, nowoczesny mebel.
08 Marzec 2021
Hydrochron - IMPREGNAT DEKORACYJNY, PENETRUJĄCY do drewna, produkt na zewnątrz
Zabezpiecza drewno, jednocześnie nadając drewnianym elementom eleganckie matowe wykończenie podkreślając usłojenie.